Nízkomolekulární kolagen (Low Molecular Weight collagen) je forma kolagenu složená z krátkých peptidů, které mají vyšší absorbovatelnost a mohou efektivněji pronikat do kůže. Studie ukazují, že nízkomolekulární kolagen může snížit bolest kolen u pacientů s osteoartrózou a zlepšit hydrataci, pružnost a redukci vrásek. A právě díky vyšší vstřebatelnosti má viditelnější a rychlejší účinek, který brzy pocítíme po celém těle.
Co je to kolagen?
Kolagen je jednou z nejrozšířenějších bílkovin v organismu a hlavní struktuální bílkovinou – tvoří pojivouvou tkáň v celém těle. Potřebují ho naše kosti, šlachy, chrupavky, tvoří cévní stěny a najdeme jej i v zubech. Pro tělo je prostě jeho přítomnost nepostradatelná. Kolagen lze dále rozdělit do několika skupin podle typu struktur, které tvoří. Bylo objeveno 28 různých typů kolagenu, ale zdaleka nejrozšířenější jsou typy I až IV, přičemž typ I tvoří více než 90 % kolagenu v lidském těle, jak dokazují výzkumy.
Kolagen tvoří 80 procent naší pokožky a skvěle si rozumí s další důležibou bílkovinou v našem těle – s elastinem. A právě proto dokáže udržet naši pleť mladistvou, pružnou a hebkou na dotek.
S přibývajícím věkem však naše tělo přirozeně začíná produkci kolagenu snižovat. Představte si kolagen jako lano. V mládí je toto lano napnuté, ale jak stráneme, jeho konce se začínají třepit. A naše tělo si s tím samo poradit neumí. Když se kolagen rozpadá, přicházíme o něj zcela. To se stává zhruba kolem 40. roku našeho života. A ano, tady přichází to, čeho se všichni děsíme – začínáme stárnout. Kolagen s tím velmi úzce souvisí. Kolagen ale neztrácíme všichni stejně rychle, jeho rozpad zrychluje například sluneční záření, cigaretový kouř a znečištění prostředí, ve kterém se pohybujeme, jak dokazuje více studií.
Na úbytku kolagenu v těle se podepisuje i strava – pakliže budete jíst stravu s vysokým obsahem přidaného cukru, může to vést k předčasnému stárnutí. Taková strava totiž přispívá k procesu zvanému glykace, který snižuje obměnu kolagenu a narušuje schopnost kolagenu interagovat s okolními buňkami a bílkovinami, jak ukazují studie.
Nízkomolekulární kolagen
Nízkomolekulární typ kolagenu je obvykle získáván z živočišných zdrojů, jako jsou ryby nebo hovězí kůže, a je zpracován pomocí enzymatické hydrolýzy k rozložení proteinů na kratší peptidy pro lepší absorpci a účinnost. Proto podporuje obnovu kolagenových vláken v kůži, inhibuje rozklad kolagenu a zlepšuje zdraví kůže tím, že zvyšuje hydrataci, pružnost a redukuje vrásky.
Kdy uvidím první změny?
Účinky nízkomolekulárního kolagenu se mohou lišit, ale většina studií naznačuje, že přínosy lze pozorovat v průběhu 4-8 týdnů. Přesná doba, kdy se účinky projeví, může záviset na faktorech jako je typ pokožky jednotlivce, věk a závažnost jejich problémů s pokožkou. Některé studie uvádějí významné zlepšení hydratace pokožky, pružnosti a redukci vrásek po 12 týdnech suplementace. Doporučuje se pokračovat v užívání nízkomolekulárního kolagenu po dobu nejméně 3 měsíců.
Jaký je rozdíl mezi mořským a hovězím kolagenem?
“Existují hovězí, vepřové, kuřecí a rybí kolageny z kostí a kůží,“ vysvětluje vývojářka Ing. Michaela Křivská. “Rozdíl je v tom, že ryba nepotřebuje tak pevné pojivové tkáně, kůži a chrupavky jako například kráva, a tak v rybím kolagenu je menší obsah aminokyselin prolinu a hydroxyprolinu. Ty jsou však pro pohybový aparát savce, tedy i člověka, velice důležité. Pokud potřebujeme řešit klouby, je hovězí kolagen bezesporu lepší volbou. Rybí kolagen tyto aminokyseliny nemá, díky čemuž se zase snadněji vstřebává.
V péči o pleť by tak měl být lepší rybí kolagen. Ale pozor! Na trhu už je i hovězí nízkomolekulární kolagen, tzn. že jeho peptidy jsou opravdu krátké a dostanou se snáze do pokožky. Doporučená denní dávka se tak výrazně snižuje – u nízkomolekulárního kolagenu je to 2,5 gramů, u běžných kolagenních peptidů 10 gramů.
S nízkomolekulárním hovězím kolagenem tak už nelze s určitostí tvrdit, že je mořský kolagen účinnější v boji proti vráskám, než kolagen hovězí. Ukazuje se, že nízkomolekulární verze je svou snadnou vstřebatelností skvělou volbou jak pro klouby, tak pleť,” říká.
Kolagen pro mladistvou pleť i zdravé šlachy a klouby
Kolagen zvyšuje hydrataci a pružnost pokožky. A jak víme, to jsou pro zdraví a krásu naší pleti naprosto stěžejní záležitosti. Jak ukazují studie, pravidelné užívání kolagenu proti povadlé a mdlé pleti prostě funguje. Navíc se užívání kolagenu osvědčilo také jako prevence proti celulitidě a skvěle působí i na akné.
Kolagen však není jen doplňkem stravy pro zdravou pokožku, vlasy a nehty. Z jeho účinků profitují i šlachy a klouby. A to nejen ve vyšším věku, ale i při sportovních aktivitách.
Německá studie naznačuje, že užívání kolagenu jako doplňku stravy, může růst svalové hmoty, v kombinaci s pravidelným cvičením, výrazně podpořit. Hydrolyzovaný kolagen, který se velice snadno připravuje, může pomoci i při regeneraci svalů po cvičení. Kolagenový nápoj zásobí svaly kvalitními bílkovinami. Dostatek kolagenu v těle také může zabránit sportovním zraněním. A když už ke zranění přeci jen dojde, může kolagen urychlit jeho léčbu a regeneraci.
Sportovci se poměrně často potýkají s bolestmi kloubů. 24 hodinová studie, které se zúčastnili sportovci s bolestmi kloubů,naznačila, že užívání kolagenu tuto bolest zmírňuje. Kolagenový doplněk by mohl případně snížit i riziko zhoršení stavu kloubů.
Není se proto co divit, že kolagen ve formě výživového doplňku zařadil Mezinárodní olympijský výbor mezi šest účinných látek, které mohou pomoci při regeneraci kloubů, svalů a tkání, a zároveň i při prevenci před zraněním či jiným poškozením pohybového aparátu.
Kolagen Cannor – obohacený o nízkomolekulární kolagen pro větší účinnost
Kolagen s kyselinou hyaluronovou
Inovovaný kolagen! Kolagen drink s kyselinou hyaluronovou = pevná pokožka, která neochabuje. Od 25. roku života tvorba kolagenu a kyseliny hyaluronové, dvou pilířů pevné a hydratované pokožky, v našem těle každoročně klesá. A s nimi i rysy naší tváře. Nový inovovaný kolagen je ještě o něco účinnější. Na jeho chuti ani ceně se nic nemění, vaše pleť…