“Mučenka se osvědčila u lehkých forem neklidu nervového původu, poruch usínání a srdečních potíží nervového původu. Jejími nejdůležitějšími účinnými látkami jsou flavonoidy, kumarinové deriváty a maltol,” píše se v knize Bylinky z klášterní lékárny.
Když Španělé dorazili ke břehům Ameriky, dozvěděli se mnohé. Mimo jiné i o mučence. Pojmenovali ji podle toho, že byl její květ nápadně podobný kříži. Botanický název rostliny tedy zní Passiflora a pochází z latinského passio – utrpení, flos – květ. V křesťanských tradicích se mučenka také občas používá jako symbol posledního období života Ježíše Krista, a to včetně jeho ukřižování.
Domorodí Američané používali mučenku k léčbě různých onemocnění. Patří mezi ně vředy, rány, bolesti uší a problémy s játry. V Evropě mučenku lidé používali k léčbě neklidu a rozrušení. A někteří lidé ji používají k léčbě úzkosti dodnes. Mnohé studie naznačují, že může pomáhat zmírňovat úzkost a nespavost. Jiné druhy, kterých na světě najdeme kolem 500, mučenky se ukázaly jako slibné pro léčbu žaludečních problémů.
Původní domovem mučenek je ale nejenom Severní a Jižní Amerika, ale i Austrálie a Asie. Do Evropy se mučenka dostala v barokním období. Dnes se pěstuje jako zahradní či pokojová rostlina.
Jak to tedy s mučenkou je?
Mučenka obsahuje různé biologicky aktivní látky, včetně alkaloidů, flavonoidů, kumarinů a glykosidů. Některé z těchto sloučenin, například glykosidy, jsou známé svými sedativními účinky. To ale není všechno. V mučence najdeme také řadu vitaminů a minerálních látek, jako je vitamin C, železo a draslík. Tyto látky mohou pomoci zlepšit celkový zdravotní stav a podpořit imunitní systém.
A například flavonoidy se pyšní řadou léčivých účinků, jak ukazují studie, včetně protirakovinných, antioxidačních, protizánětlivých a antivirových.
Zklidňuje mysl a pomůže s psychickými potížemi
Ve studii publikované v roce 2017 v časopise International Journal of Biomedical Science vědci testovali její vlastnosti. A výsledky? Mučenka by opravdu mohla mít zklidňující účinky a mohla by fungovat při problémech se spánkem.
Pokud jde o uklidňující schopnost mučenky při snižování úzkosti, je výzkum také velmi slibný. Studie naznačují, že by mohla pomoci zmírnit nespavost a úzkost. Zdá se, že zvyšuje hladinu kyseliny gama-aminomáselné (GABA) v mozku. Tato sloučenina snižuje mozkovou aktivitu, což vám může pomoci uvolnit se a lépe spát.
Mučenka a menopauza. Jak může pomoci?
Mučenka by díky tomu ale mohla pomoci i ženám, které procházejí menopauzou. Menopauza je v životě ženy citlivým obdobím – vzhledem ke změnám, které tělo prožívá. Často ji ji doprovází vazomotorické příznaky, poruchy spánku a psychické změny. Díky tomu, že mučenka pomáhá se zvýšením hladiny GABA, mohla by pomoci výrazně snížit depresi u žen, které procházejí přechodem, jak naznačují studie.
Ve studii publikované v časopise Phytotherapy Research pili účastníci dávku bylinného čaje s mučenkou nachovou. Po sedmi dnech zaznamenali zlepšení kvality svého spánku. Autoři studie naznačují, že mučenka nachová může dospělým pomoci zvládat mírné poruchy spánku. Některé studie naznačují, že tentýž druh mučenky může také zmírnit úzkost.
Mírní žaludeční potíže
Mučenka by ale také mohla pomoci se žaludečními potížemi. Ve studii uvedené v časopise Indian Journal of Pharmacology vědci zkoumali její potenciál při léčbě žaludečních vředů. Zjistili, že u potkanů mučenka funguje a že vykazuje také antioxidační účinky.
A jak mučenku užívat? Stačí si z ní připravit chutný čaj, který budete popíjet nejen před spánkem. Nám se osvědčila čajová směs Přírodní Bylinný čaj – Sen od značky.
Přírodní Bylinný čaj – Sen
Prvním krokem ke kvalitnímu spánku je uvolnění a navození pohody před usnutím. Horká koupel, meditace, čtení oblíbené knížky… Vlastní usínací rituál můžete navíc podpořit bylinným čajem Sen, který zmírní nervové napětí i neklid, podpoří pozitivní náladu a příjemně vás ukolébá ke spánku.
Proč? Protože je svým složením nepřekonatelná. Kromě mučenky v ní najdeme také heřmánek a nebo kozlík. Obě tyto rostliny mají na lidský organismus blahodárný vliv, zklidňují mysl a mají relaxační účinky.
Pakliže máte problémy se spánkem, rozhodně ji vyzkoušejte. Při vytváření této čajové směsi byly totiž vybrané především bylinky známé svým působením na nervový systém. Navíc čaj můžete popíjet i během dne, doporučují se 2 šálky denně.
Foto: Unsplash